Plaquenil a jeho dostupnost

Obecné
12. dubna 2020

Díky mnohým komentářům přicházejícím z terénu jsme zeptali na skutečnosti ohledně dostupnosti léčivého přípravku na SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a Ministerstvu zdravotnictví. Zde je jejich souhrn:

Mnohokrát skloňované opatření MZ ČR má zajistit dostupnost léčivého přípravku (LP) pro rozléčené pacienty – základem je platný recept od revmatologa, kde je uvedena primární diagnóza. Na základě toho bude vydán LP v množství potřebném na dva měsíce, nebo nejvýše dvě balení přípravku, LP momentálně není možné předepsat na opakovací recept.

Nikdo by vám neměl tvrdit, že lék není na trhu. Není pravdou, že by LP Plaquenil byl stažen z trhu v souvislosti s onemocněním covid-19 a lékárna by jej měla bez problémů v běžném množství objednat, v případě, že jej nebudou mít skladem. Distribuce do lékáren je regulována proto, aby nedocházelo k předzásobení některých lékáren na úkor jiných.

Lék, dle vyjádřední MZ ČR i SÚKL, je na trhu dostupný v potřebném množství na několik měsíců a jeho dodávky jsou zajištěny, ačkoliv jsou výrobní kapacity limitované. Aby byla zajištěna léčba pro pacienty s covid-19, povolilo MZ ČR výjimku pro distribuci jiného, dosud v ČR neregistrovaného LP.

Věříme, že se již dostupnost stabilizovala, ale pokud byste se s lokální nedostupností setkali, napište nám prosím na e-mail edita.mullerova@revmaliga.cz vaše problémy budeme řešit s MZ ČR a s výrobcem léčivého přípravku.
Vaše Revma Liga