Powered by Smartsupp

Osteoporóza

Onemocnění
20. srpna 2022

Osteoporóza je chronické onemocnění, při němž se snižuje hustota kostní hmoty a narušuje se struktura kosti. V Evropě trpí osteoporózou přibližně 30 % všech žen po menopauze, což z ní činí závažný problém pro veřejné zdraví. Nejméně 40 %  těchto žen a 15-30 % mužů utrpí během svého života jednu nebo více nízkozátěžových zlomenin. V Česku bylo v roce 2019 diagnostikováno 572 000 osob s osteoporózou z toho 80% žen.

V ČR je ve vysokém riziku zlomeniny přibližně 360 000 žen, z nichž 79 % zůstává neléčeno.

Osteoporóza se dá snadno zjistit

Věnujte pozornost varovným příznakům jako je:

 • Bolest zad
 • Snížení tělesné výšky
 • Potíže při chůzi (časté pády)
 • Zlomenina po nepřiměřeně malém úrazu

Našli jste se ve varovných příznacích? Toto onemocnění se dá snadno zjistit pomocí bezbolestného vyšetření kostí na přístroji DXA – denzitometrie – bezbolestného vyšetření hustoty kostí. Pomoci ve zjištění rizika osteoporotické zlomeniny může i dotazník FRAX.

Buďte ve střehu i pokud dlouhodobě berete glukokortikoidy

Osteoporóza může být primární nebo sekundární formou. Osteoporóza je definována jako nízká kostní hmota s mikroarchitektonickými změnami v kosti, které vedou k nízkozátěžovým zlomeninám. Primární osteoporóza souvisí s věkem a vyskytuje se u žen po menopauze a u mužů bez primárního onemocnění. Sekundární osteoporóza se vyskytuje v případě přítomnosti základního onemocnění a/nebo léků.

Glukokortikoidy indukovaná osteoporóza (GIOP) je nejčastější formou sekundární osteoporózy. Nejčastěji se vyskytuje u pacientů léčených těmito léky na zánětlivá onemocnění.

Prevence osteoporózy

 • Fyzická aktivita s cílem udržení/zvýšení svalové síly, koordinace a rovnováhy
 • Suplementace vitaminem D a vápníkem
 • Eliminace nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů pádů

  Zdroje:

  Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře

  EULAR Rheuma map

  https://nsc.uzis.cz/zdravekosti/index.php?pg=osteoporoza

   

  Osteoporóza