Powered by Smartsupp

Biologická léčba je hrazena již ve střední závažnosti

Aktuálně
1. února 2019

Revma výzva zabrala a pacienti se mohou léčit již ve střední závažnosti revmatoidní artritidy.

Revoluce v dostupnosti léčby pro pacienty s revmatoidní artritidou začíná. Od 1. února se totiž ti nemocní, kteří spadají do kategorie „střední závažnost nemoci“ dostanou k účinné biologické léčbě. Ta umí zabránit zhoršení jejich stavu a zlepšit ho. Dosud se k biologické léčbě dostali pouze v nejvyšší aktivitě nemoci – tedy laicky řečeno – když už se nemohli hýbat. Naděje na zlepšení stavu spojená s uvolněním léčby by se tak v Česku mohla nově týkat přibližně 8000 pacientů.

Říká to Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR. Celkem jich v tuzemsku touto chronickou nemocí, která postihuje klouby a mimokloubní struktury, trpí přibližně 69 000.

„O dostupnost biologických léků pro pacienty v časnějších stádiích nemoci jsme bojovali od roku 2015 a jsme nadšeni, že Státní ústav pro kontrolu léčiv jeden z těchto léků v první linii pro pacienty uvolnil, je to také díky intenzivní práci pojišťoven na dohodě o ceně. Dosud se takto léčilo pouze 5 % revmatiků –  zlomek vhodných pacientů ve srovnání se zbytkem Evropy, a to i přes neustále klesající cenu léků. V pokročilé fázi nemoc pacienta natolik pohybově omezuje, že obvykle už nemůže chodit do práce, sportovat, zvládat běžné denní činnosti. Pokud dostane léčbu dříve, může pracovat, fungovat v rodině a vracet peníze do systému například ve formě daní,” vysvětluje Edita Müllerová.

Jednou z pacientek, která by nyní mohla léčbu dostat, je maminka dvou malých dětí, Gabriela Uhráková (39). Přestože ji nemoc mnohdy na měsíce naprosto znehybní tak, že si nemůže ani ukrojit chleba nebo vyčistit zuby, spadá do kategorie střední závažnost a na biologickou léčbu do této chvíle neměla nárok. To by se od zítřka mělo změnit. „Revmatoidní artritidu mám od 29 let a moje stavy se často mění, je mi třeba dva měsíce dobře a pak dva měsíce sotva chodím, bolí mě klouby, mám ztuhlé ruce. Teď bych se chtěla vrátit po mateřské znovu do práce. O biologické léčbě se chci bavit se svou lékařkou, protože se potřebuji postarat o malé děti, partnera a ráda bych pracovala,“ říká Gabriela Uhráková. 

Podle předsedy České revmatologické společnosti (ČRS) prof. MUDr. Jiřího Vencovského, DrSc. je uvolnění léčby krok dobrým směrem a odpovídá evropským i národním doporučeným postupům. „Zatím se tato změna týká jednoho léku, ale je pravděpodobné, že bude následovat uvolnění dalších léků ze stejné skupiny blokátorů TNF pro léčbu revmatoidní artritidy ve střední závažnosti. Je ale potřeba zajistit, aby centra pro biologickou léčbu byla k dispozici rovnoměrně po celé republice, protože někde mohou skončit přetížena a na druhou stranu v současné době víme o centrech, která nemohou pracovat, jak by chtěla, kvůli absenci smluv se zdravotním pojišťovnami,“ dodává prof. Vencovský.

A to je další horká novinka v oblasti péče o pacienty s revmatoidní artritidou – pacientský spolek Revma Liga společně s Českou revmatologickou společností a největší českou zdravotní pojišťovnou VZP se domluvily na zmapování péče o pacienty. Podle dat pojišťovny vyhodnotí nejen rozmístění pacientů, jejich přístup k centrům biologické léčby a k revmatologům, ale i informace o používané medikaci, nebo tzv. migraci za lékařem. „Na základě těchto dat pak nastavíme síť tak, aby odpovídala reálným potřebám. Potřebujeme racionálně postavenou síť. Chceme dokázat, že je možné pracovat i v širší platformě rychle, systematicky a najít vzájemnou shodu ve prospěch pacientů. Již jsme na straně pojišťovny podnikli první kroky, pracujeme jak s pacienty, tak s ČRS,“ komentuje náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči David Šmehlík. V současnosti v ČR funguje 46 center pro biologickou léčbu a další 4 dětská centra pro biologickou léčbu.

Tisková zpráva ze dne 31. 1. 2019