Powered by Smartsupp

WEBINÁŘ LÉKY DO KOŠE NEPATŘÍ

Aktuálně
15. srpna 2023

Pokud jste tento webinář nestihli shlédnout, máme tu pro vás opět článek s jeho volným shrnutím.

Zároveň si myslíme, že po jeho přečtení budete natolik zvědaví na jeho celé znění, že si webinář ihned půjdete pustit! 😉 Můžete jej najít ZDE.

 

Název webináře by mohl svádět k domněnce, že řeč bude pouze o tom, proč nemáme léky vyhazovat mezi běžný odpad. Ale nenechte se mýlit. Míša Linková a David Kříž si tentokrát pozvali paní ředitelku Ústavu pro kontrolu léčiv, Mgr. Irenu Storovou, MHA a položili jí celou řadu důležitých otázek vztahujících se k zacházení s léky, jako například:

  • Jak léky správně skladovat a uchovávat?
  • Kam s použitými jehlami či injekčními pery?
  • Co dělat, když se po aplikaci léčiv objeví nežádoucí účinky?
  • Kde se dozvíme o vzájemné interakci nebo kontraindikaci léků, které užíváme?
  • Co je to „aplikace e-recept“? a mnoho dalších zásadních otázek.

Pojďme si pro tento článek nyní vybrat alespoň některé oblasti dotazů našich moderátorů a pokusme se shrnout, jak na ně paní magistra odpověděla a pacientům poradila.

HROMADÍ SE VÁM DOMA LÉKY A ANI UŽ NEVÍTE NA CO JSOU, NEBO ZDA NEJSOU PROŠLÉ? A CO VLASTNĚ ZNAMENÁ „SPRÁVNÉ SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ LÉKŮ“?

Mgr. Storová nám při webináři doporučila konkrétní oblasti, kterých je třeba si všímat, když si léky přineseme domů, nebo když děláme revizi své domácí lékárničky. Revizi, resp. kontrolu obsahu, paní magistra doporučuje dělat pravidelně dvakrát do rokaprávě proto, aby se nám nestalo, že léky hromadíme, nebo že užijeme prošlý či nesprávný lék. Čemu tedy věnovat pozornost?

 STALO SE VÁM NĚKDY, ŽE JSTE NEVĚDĚLI, CO DĚLAT S LÉKY, KTERÉ JSOU PROŠLÉ, NEBO KTERÉ JSTE NEVYUŽÍVALI? VÁHÁTE, ZDA JE OD VÁS LÉKÁRNA PŘIJME? 

„Správná likvidace je velice důležitá. Je dobré vědět, že každá lékárna má povinnost převzít od pacienta expirované či nespotřebované léky včetně jejich obalů. Je to bezplatná služba. Některé lékárny mají dneska k dispozici už i uzavřený označený kontejner, kde sám to může ten pacient hodit. Tam, kde ho nemají a pacient předá léky např. v igelitové tašce přímo lékárníkovi, který obsah nijak nekontroluje. Odnášení do lékáren se týká i doplňků stravy,“ vysvětluje paní magistra.

Doplňuje dále, že to stejné se týká i injekčních per, pouze doporučuje je vložit do samostatné tašky a označit ji.

Pokud vás zajímají další otázky, které Míša a David položili Mgr. Storové, nebo si chcete poslechnout celé odpovědi a detaily, pusťte si náš webinář celý na Youtube ZDE. Dozvíte se v něm ještě například o současných výpadcích léků, a jak s nimi zacházet, o situaci, kdy pojišťovna neschválí vaši léčbu, anebo jak s léky cestovat letadlem a do zahraničí.

„Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme!“

Tento článek vznikl díky projektu ZD-MGS3-019 „Stabilizace a profesionalizace spolku Revma Liga Česká republika“, který je financován z Fondů EHP 2014-2021 v rámci projektu Zdraví.