Powered by Smartsupp

Osteoporóza – tichý zloděj kostí

Onemocnění
12. října 2021

MUDr. Jan Rosa
Osteocentrum Affidea Praha, s.r.o.

Ve věku nad padesát let utrpí zlomeninu každá třetí žena a každý pátý muž. Příčin může být více, ale pokud žena nebo muž trpí osteoporózou, je pravděpodobnost zlomeniny výrazně zvýšena. Osteoporóza znamená doslova „řídká kost“, která je zpravidla méně odolná a snáze se láme. Osteoporóza jinak nepřekáží – není vidět ani nebolí; i proto se jí trefně přezdívá „tichý zloděj kostí“ a jejím prvním projevem bývá právě zlomenina. Při pokročilé osteoporóze se kost může zlomit i bez velkého úrazu.

Pravděpodobnost všech typů osteoporotických zlomenin narůstá s věkem, a to nejen proto, že stárnutím ubývá kost každému z nás. Zakopne-li mladší člověk, snaží se pád ztlumit nataženými pažemi a v nejhorším případě utrpí zlomeninu „zápěstí“. Ve vyšším věku ochranné reflexy fungují pomaleji nebo vůbec a výsledkem bývá pád na bok. Jeho následkem může být nejzávažnější osteoporotická zlomenina, fraktura horního konce kosti stehenní (zlomenina „kyčle“). Pro tu je v České republice každoročně provedeno více než 14 tisíc ortopedických zákroků. Dříve tato zlomenina měla většinou za následek smrt (jako v případě Karla IV), ale ani dnešní operační léčba neznamená vždy příznivou prognózu: v České republice umírá do 12 měsíců po zlomenině kyčle téměř třetina pacientů a řada dalších pacientů po této zlomenině zůstává nesoběstačná.

Riziko zlomenin, třeba i v mladším věku, mohou dále zvýšit některé choroby, především chronická zánětlivá onemocnění a onemocnění, která vedou k poruše hybnosti, a také některé dlouhodobě užívané léky (především glukokortikoidy).
Osteoporóza představuje jediný významný rizikový faktor zlomenin, který lze přesně stanovit, a proto vyšetřování zvýšeného rizika zlomenin začíná stanovením parametru hustoty kostní hmoty. Ta se zjišťuje prostřednictvím kostní denzitometrie (zkratka DXA). Toto vyšetření je jednoduché, zcela nebolestivé a prakticky nezatěžující. Cílem komplexního vyšetření lékařem (které zahrnuje i DXA) je stanovení krátkodobého i dlouhodobého rizika zlomeniny.

K tomu slouží zhodnocení dalších rizikových faktorů – vyplňte si dotazník, zda nejste v riziku i Vy. Přítomnost kteréhokoli z nich je důvodem k podrobnějšímu vyšetření a v některých případech i zahájení léčby.

 

 

  • Utrpěl/a Váš otec nebo Vaše matka zlomeninu kyčle?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce kyčle či zlomeninu obratle?
  • Snížila se Vaše tělesná výška od 20 let věku o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě kortikoidy v tabletách (např. Prednison, Medrol, Metypred, Triamcinolon) nebo v infuzích?

> > > Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, poraďte se svým lékařem!

Prevence osteoporózy a její léčba mají některé shodné principy. V první řadě je to dostatečná fyzická aktivita, ideálně taková, při níž je pohybový aparát zatěžován vahou celého těla. Nejjednodušší je obyčejná, ale přitom dostatečně vydatná chůze: alespoň 10.000 kroků denně. Ta jednak posiluje kosti, ale také udržuje v dobré kondici svaly a zlepšuje stabilitu. Dále mezi ně patří dostatečný přísun vápníku, ideálně v potravě, případně v léčebných přípravcích. Převážná část starší populace v našich podmínkách má nedostatek vitamínu D, který je též potřeba dodávat. Vitamín D prospívá nejen kvalitě kosti, ale při jeho užívání se také snižuje riziko pádů. Poslední dobou se hovoří také o významu podávání vitamínu K2.