Powered by Smartsupp

Víte jak pečovat o dutinu ústní u sklerodermie?

Onemocnění
5. února 2023

Lidé žijící se sklerodermií, se potýkají s neobvyklými výzvami během ústní hygieny. V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak se s těmito výzvami popasovat. Je pravděpodobný rozvoj některých komplikací, jako je zmenšení ústního otvoru, suchost sliznice, bolest čelisti, nemoci dásní a  kazivost zubů a v neposlední řadě je nutné zmínit dietní omezení. Často jsou postiženy ruce, a tím je péče, čistění dutiny ústní a mezizubních prostor, komplikovanější. Váš zubní lékař a zubní  hygienista mohou poradit, jak o takovou dutinu pečovat. Existují různé nástavce a pomůcky, které mohou pomoci. Také se doporučují častější kontroly včetně rentgenového vyšetření a dentální hygiena.

Mikrostomie (zmenšení ústního otvoru), změny výstelky sliznice dutiny ústní

Problémy: Složité každodenní i profesionální čištění, stahující se výstelka odhaluje krčky zubů, limitovaný pohyb jazyka

Řešení: Cviky a pomůcky pro zlepšení flexibility čelistních svalů a svalů kolem úst. Chirurgické řešení zlepšující pohyb jazyka.

Xerostomie ( suchost úst)

Problém: Nepříjemný pocit a nepohodlí, komplikace při polykání,  zvýšené riziko kvasinkových infekcí, zvýšené riziko kazivosti zubů a nemoci dásní, horší rozeznávání chuti.

Nepříjemný pocit a nepohodlí, komplikace při polykání,  zvýšené riziko kvasinkových infekcí, zvýšené riziko kazivosti zubů a nemoci dásní, horší rozeznávání chuti.

Řešení: Pečlivé čistění zubů včetně mezizubních prostor, velký příjem čisté vody, cucavé pastilky bez cukru,  umělé sliny, léky podporující tvorbu slin (může Vám předepsat ošetřující lékař nebo zubní lékař), zubní pasta s fluorem na předpis, pasta s vápníkem na noc.

Reflux (pálení žáhy)

Problém: Bolest na hrudi a v krku, dramatický výskyt kazů a rozpadu zubu, léze a potencionální rozvoj rakoviny

Řešení: změna dietních návyků (omezit alkohol, ostré a kyselé potraviny), H2 blokátory a antacidy (léky), nekouřit

Bolesti obličejových svalů a čelistních kloubů

Problém: Bolest, která může být zaměněná s bolesti zubů, komplikace při kousání potravy

Řešení: medikace – léky uvolňující svalové napětí a léky proti zánětu, cviky a masáže, zubní nástavce

Viklání zubu

Problém: Nepohodlí

Řešení: není nutné řešit pokud za vznik může sklerodermie, tradiční léčba periodontální zákrok či vytržení zubu

Poruchy chuti

Problém: Snížení kvality života, snížení příjmu potravin s následným váhovým úbytkem

Řešení: pokud možno změna medikace

Sklerodaktylie ( drápovitá ruka)

Problém: Potíže při čištění zubů a mezizubních prostor

Řešení: zubní lékař i dentální hygienista by vám měl poradit vhodné metody pro důkladné čištění, častější kontroly a návštěvy zubního hygienisty, pomoc druhých

Deprese

Problém: Složité vykonávat aktivity běžného života a chodit na kontroly k zubnímu lékaři, velké množství antidepresiv má nežádoucí účinky ovlivňující zdraví zubů

Řešení: Vyhledejte pomoc odborníka, otevřeně mluvte o svých problémech s odborníky, změna antidepresiv, vyvarujte se efektu bludného kruhu deprese má za příčinu zhoršení dentálního zdraví a zhoršení dentálního zdraví prohlubuje depresi.

Na závěr pár rad.

Před návštěvou zubního lékaře nebo hygienisty informujte dopředu, že máte sklerodermii, aby si vyhradil větší časový úsek a na vaši návštěvu se připravil (i zubní lékař je jenom člověk), procvičte před kontrolou obličejové svaly, mějte seznam užívaných léků. Prodiskutujte nejvhodnější péči o vás, pravidelná fluorizace zubů není finančně náročné řešení a může vám pomoci v boji proti zubnímu kazu. Najděte si zubního lékaře, který ví jaké komplikace sklerodermie obnáší. Život se sklerodermii je náročný, často frustrující, ale pečujte o své zdraví, nikdo jiný to neudělá. Pokud narazíte na odborníka, který vám svým chováním přitěžuje, hledejte jiného, vaše pojišťovna vám může pomoci při hledání vhodného specialisty.

Autor textu Maja Spiritović z kongresu Chicago 2018, Scleroderma Foundation Medical Report

“Dental Care in Scleroderma”