Powered by Smartsupp

Selfmanagement (ne)moci

Aktuálně
1. května 2019

Praha 27. 4. 2019, Revmatologický ústav

Okamžik, kdy slyšíte z úst lékaře diagnózu, změní váš život.

Jak se vyrovnat s tím, že vaše zdraví už nikdy nebude stoprocentní?

Lidé z této situace často nevidí východisko, uzavírají se se svou nemocí v samotě či depresích nebo očekávají, že vše vyřeší pouze léky.  Jako každý, kdo se srovnává se závažným onemocněním, i Michela si musela projít všemi fázemi přijetí nastalé situace.

Přijmout nemoc a všechna s ní související omezení, je velice náročné. Ne každý ví, jak do toho a proto jsme ve spolupráci s mou kamarádkou, osobní koučkou Vlaďkou Vláškovou připravily seminář v podobě, v jaké bych ho sama před lety ocenila.”


Klíč všeho je v emocích a v jejich zvládání.

Michaela byla vždy velmi nezávislá a najednou se musela naučit, jak přijímat pomoc druhých, jak nemít vše pod kontrolou a jak se zbavit strachu z budoucnosti. Dnes vede pacientskou skupinu Skleroderma pod spolkem Revma Liga ČR , aby ukázala možnosti, jak se s danou situací vyrovnat.

„Pacienti s chronickými nemocemi, jsou v podstatě v permanentním stresu“ říká psycholožka Mgr. RNDr. MUDr. Monika Červinková, Ph.D. „cílem tohoto workshopu je zvýšit povědomí o tom, že existují možnosti, jak se s náročnou situací a změnami postupně vypořádat. Ukázat nástroje, jak lépe pracovat sám se sebou a vzít zodpovědnost za své zdraví a život do svých rukou.“

Emoce a stres bychom mohli v širším kontextu metaforicky vnímat jako pomyslné spojité nádoby. Ačkoli se obvykle domníváme, že emoce a stres představují něco, co je nám důvěrně známé, často tomu tak ve skutečnosti není. Zpravidla ovlivňují naše životy více, než si připouštíme a především vůbec uvědomujeme. Vědomé práci s emocemi a uvědomovat si a rozpoznávat důsledky stresu je třeba se učit. Nenabízíme zázrak, ani zaručený návod na štěstí – s námi si v praktické části workshopu můžete zkusit, jaké jsou možnosti práce s emocemi a v teoretické části získat doporučení psychologa a odpovědi na otázky typu:

  • Co může pacient se závažným onemocněním prožívat?
  • Jakou roli hrají emoce v našich životech a jak nás ovlivňují?
  • Proč a jak se naučit své emoce lépe rozpoznávat, uvědomit si je a zvládat je?
  • Jak reaguje tělo na prožívané emoce?
  • Jak lépe řešit překážky a vyrovnávat se se změnami?
  • Co vše může být zdrojem stresu?
  • Co se děje v lidském těle při stresu?
  • Jak je možné pracovat se stresem?
  • Kdy je na místě navštívit psychologa, psychiatra?