Powered by Smartsupp

Revma Liga ČR slaví tři roky úspěšného online vzdělávání o revmatických onemocněních

Aktuálně
6. dubna 2023

Revma Liga Česká republika slaví tři roky od zahájení vysílání webinářů a videí na svém YouTube kanálu. Organizace se zaměřuje na podporu pacientů s revmatickým onemocněním a v rámci toho se snaží také zlepšit jejich komunikaci se zdravotníky i zájem o vlastní léčbu. Jednou z forem této činnosti jsou videa a online webináře v rámci Akademie zdravotní gramotnosti.

Webináře jsou stále oblíbenější formou vzdělávání a získávání nových informací. Revma Liga ČR se rozhodla tuto formu využít a vytvořila jeden ze svých úspěšných projektů s názvem Akademie zdravotní gramotnosti. Projekt odstartoval během první vlny koronavirové pandemie, tedy v době, kdy se svět přesunul do online prostoru. Protože online vzdělávání a komunikace s pacienty ukázala svá mnohá pozitiva, projekt pokračoval dále a v těchto dnech tomu budou už tři roky od prvního odvysílaného videa. O úspěchu projektu hovoří i čísla – od dubna 2020 bylo přes 50 živých přenosů a videí zhlédnuto více než 45 tisíc krát.

Akademie zdravotní gramotnosti (AZG) poskytuje lidem užitečné informace, které jim umožňují lépe porozumět jejich zdravotnímu stavu, a tím je podporuje v jejich snaze aktivně se podílet na vlastní léčbě. Snaží se také posílit komunikaci mezi pacienty a zdravotníky. Každý ročník AZG byl zaměřen na specifickou oblast revmatologie.

  • Ten první se zabýval tématem správné farmakoterapie. Během pravidelných webinářů byly pacientům srozumitelnou formou podávány informace o lécích, které musí kvůli svému revmatickému onemocnění užívat. Pochopení léčby je totiž jedním z klíčových parametrů vedoucích k úspěšné léčbě.
  • Ve druhém ročníku AZG byly postupně představeny nemoci související s revmatismem, jako jsou postižení plic, cév a srdce, ledvin a kůže. Vznikla také dvě videa o diagnostice revmatických onemocnění a jejich výskytu v populaci.
  • Letošní ročník se zaměří na vzdělávání pacientů v oblasti sedmi základních revmatických onemocnění – revmatoidní artritidy, juvenilní idiopatické artritidy, psoriatické artritidy, systémové sklerodermie, systémového lupusu, myozitidy a Bechtěrevovy choroby. Cílem je pomoci pacientům seznámit se s danou problematikou, a to formou předtočených videí s odborníky, které obsahují informace, jak o prevenci, tak o vzniku onemocnění, léčbě a režimových opatřeních.

Webináře a videa jsou pro zájemce dostupné zdarma.

 

Článek vznikl díky podpoře Norských fondů. Projekt (ZD-MGS3-019) „Stabilizace a profesionalizace spolku Revma Liga Česká republika“, který je financován z Fondů EHP 2014-2021 v rámci projektu Zdraví.