Proč jsou některé články spíše na škodu?

Obecné
10. ledna 2021

Články týkající se závažných nemocí by měly být vždy psány s velkou opatrností a hlavně tak, aby byly ku prospěchu (veřejná osvěta, včasná diagnostika, odkaz na asociaci či pacientskou skupinu).

To bohužel není případ tohoto článku:

https://www.aazdravi.cz/priznak-na-prstu-ruky-ktery-vam-brzy-zmeni-cely-zivot-pokud-si-ho-vsimnete-vyhledejte-co-nejrychleji-lekare/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=7Z5psh13zX4-202101092334&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Už samotný titulek “Příznak na prstu ruky, který vám brzy změní celý život” spíše zbytečně vyděsí než pomůže.

Raynaudův fenomén primární (tzv. Raynaudova choroba) postihuje mnoho žen. Dochází k bělání, fialovění až modrání konečků prstů často jako reakce na chlad. Příčinou není žádné vážné onemocnění.

Raynaudův fenomén sekundární (tzv. Raynaudův syndrom) se vyskytuje u autoimunitních nemocí jako je např. systémová sklerodermie.

Nemáte-li jiné závažné problémy jako únava, úbytek na váze, bolesti šlach, svalů, kloubů, otok prstů, dlaní, problémy s polykáním ap. a trpíte-li Raynaudovým fenoménem již několik let, není potřeba se obávat. S největší pravděpodobností spadáte do první skupiny a tento stav vás nějak neohrožuje.

V článku se odkazuje na “pacientskou skupinu Revma Liga. Pro upřesnění, Revma Liga Česká republika je nezisková organizace. Pod touto organizací vznikla pacientská skupina Skleroderma, která pomáhá pacientům se systémovou sklerodermií.

Systémová sklerodermie je závažné autoimunitní onemocnění, které se nedá úplně vyléčit. Nicméně je možné zmírnit příznaky symptomatickou léčbou a zpomalit onemocnění vhodnou imunosupresí.

Vždy je lepší, v případě obav či podezření na onemocnění, obracet se na pacientké organizace a lékaře, než číst zavádějící články.

Na našem webu naleznete průvodce systémovou sklerodermií.

Za pacientskou skupinu

Michaela Linková