Powered by Smartsupp

O onemocnění “Psoriatická artritida”

Psoriatická artritida
16. března 2023

 

 

  • Až u jedné třetiny lidí s lupénkou se také vyvine chronická, potenciálně invalidizující artritida, označovaná jako psoriatická artritida (PsA).

 

  • PsA se projevuje bolestí a otokem periferních kloubů, ale může také postihnout šlachové úpony, páteřní klouby a celé prsty (daktylitida). PsA může být spojena se závažným onemocněním nehtů a komorbiditami včetně obezity, deprese, srdečních onemocnění a cukrovky. Kromě vysoké míry bolesti a snížené pohyblivosti mají pacienti s PsA špatnou kvalitu života, vysokou míru využívání zdravotní péče a významně sníženou produktivitu práce.

 

  • Patogeneze PsA je charakterizována několika genetickými faktory a poruchou imunitního systému se zvýšenou aktivací inflamatorních drah, které se kromě TNF týkají zejména T-lymfocytů a souvisejících cytokinů, například IL17. Funkce a růst krevních cév jsou rovněž významně narušeny. Jako významné faktory se jeví také fyzický a psychický stres.

 

Informace čerpají z překladu dokumentu Evropská revma mapa. Projekt vznikl díky podpoře Norských fondů. Projekt (ZD-MGS3-019)„Stabilizace a profesionalizace spolku Revma Liga Česká republika“ je financován z Fondů EHP 2014-2021 v rámci projektu Zdraví.