Powered by Smartsupp

Bechtěrevova nemoc

Onemocnění
17. dubna 2023

Též zvaná jako Marieho–Strümpellova nemoc nebo ankylozující spondylitida. Jedná se o chronické zánětlivé revmatické onemocnění. Onemocnění postihuje páteřní obratle. Existuje více forem tohoto onemocnění. Mezi ně patří axiální spondyloartritida (axSpA), rizomelická spondyloartritida, periferní artritida, axiální spondyloartritida (axSpA), neradiografická axiální spondyloartritida (nr-axSpA), ankylozující spondylitida (AS). Do skupiny těchto onemocnění patří i psoriatická artritida, která se vyznačuje výskytem u pacientů trpících psoriázou.

Projevy

Prvními příznaky jsou bolest a ztuhlost páteře trvající déle než 3 měsíce. Největší bolesti cítí jedinec ráno nebo v noci. Při pohybu se pak bolest zmírňuje. Dalšími příznaky jsou – bolest hrudníku, únava, zánět oční duhovky, otok velkých kloubů a omezení hybnosti. Méně častými příznaky jsou pak záněty kloubů nebo plicní fibróza.

Faktory vzniku a výskyt

V současnosti se uvádí, že tímto onemocněním trpí až 1,9 % populace. Příznaky se nejčastěji objevují mezi 20.-30. rokem života. Mezi faktory pro vznik onemocnění patří genetika, nejčastěji se jedná o gen HLA-B27 a pohlaví. Onemocnění se objevuje 3x častěji u mužů než u žen.

Léčba

Důležitou součástí léčby je nefarmakologická léčba, tedy zejména edukace a pravidelné rehabilitace (cvičení, lázeňská léčba atd.). Rehabilitace je u tohoto onemocnění velmi důležitá, při vhodné rehabilitaci je možné zpomalit jeho rozvoj i další průběh. Farmakologická léčba zahrnuje nesteroidní antirevmatika na tlumení bolesti a zánětu nebo biologickou léčbu či imunosupresi.

  1. Ankylozující spondylartritida [online]. [cit. 2022-09-11]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Ankylozuj%C3%ADc%C3%AD_spondylartritida
  2. Bechtěrvova nemoc: Farmakologická léčba [online]. [cit. 2022-09-11]. Dostupné z: https://www.bechterevovanemoc.cz/lecba/farmakologicka-lecba/

Text: Bc. Iva Bendlová